مطالب این بخش از سایر خبرگزاری‌ها جمع‌آوری شده است و صرفا جهت افزایش آگاهی شما قرار گرفته است و لزوما به معنای تایید آن توسط چنج‌کن نیست.

نگرانی فعالان بازار از متمرکز بودن بلاکچین کاردانو؛ قیمت ADA تا کجا می‌ریزد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در روزهای اخیر با اصلاح قیمت مواجه شده است. این اصلاح پس از آن رخ داد که جاستین بونز (Justin Bons)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال، نگرانی‌هایی را در مورد تمرکز بالای بلاکچین کاردانو مطرح کرد.

وجود مشکلات تمرکززدایی در بلاکچین کاردانو

بونز ادعا می‌کند که این‌پوت آوت‌پوت گلوبال (IOG)، شرکت مادر کاردانو، کنترل ۵ کلید “جنسیس” از ۷ کلید موجود را در اختیار دارد.

RamzarzRamzarzبا ۱۰ هزار تومان ترید رو شروع کن!
تو ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو ترید کنی!

شروع

کلیدهای جنسیس یا پیدایش، کلیدهای رمزارزی هستند که برای امضا و ایجاد بلاک اولیه بلاکچین کاردانو در سال ۲۰۱۵ استفاده شده‌اند. بونز در این رابطه بیان کرده است:

کلیدهای جنسیس اجازه می‌دهند تا تغییرات کد به صورت یکپارچه و بدون نیاز به هاردفورک، به راحتی اعمال شوند.

این بدان معناست که این‌پوت آوت‌پوت گلوبال می‌تواند زنجیره را متوقف کند، برنامه انتشار را تغییر دهد، سانسور کند و غیره. این امر، نشان‌دهنده سطح بی‌سابقه‌ای از کنترل متمرکز برای یک زنجیره لایه ۱ است.

خطر شکست قیمت در مثلث متقارن نزولی

اظهارات بونز باعث کاهش ۷.۲۵ درصدی قیمت ADA طی دو روز شد و آن را به ۰.۴۷۴ دلار در تاریخ ۲۲ رساند. این کاهش قیمت مداوم، موجب شکل‌گیری الگوی مثلث متقارن در نمودار کاردانو شده است.

این الگو در یک روند نزولی شکل می‌گیرد و در صورت شکست آن رو به پایین، قیمت ADA می‌تواند به اندازه ارتفاع مثلث یعنی تا محدوده ۰.۳۶۶ تا ۰.۳۳۶ دلار سقوط کند که یک افت تقریبا ۲۰ تا ۲۵ درصدی نسبت به قیمت فعلی محسوب می‌شود.cardano-centralization-concerns

در طرف مقابل، اگر قیمت از میانگین‌های متحرک نمایی ۵۰ و ۲۰۰ روزه عبور کند، قیمت صعودی شده و رالی گسترده‌ای امکان‌پذیر است. در آن صورت، اولین هدف صعودی ADA حدود ۰.۶۷ دلار خواهد بود که به معنای یک رشد تقریبا ۳۵ درصدی نسبت به قیمت فعلی است. قابل توجه است که سطح ۰.۶۷ دلار در دسامبر ۲۰۲۳ و می ۲۰۲۲ به عنوان مقاومت عمل کرده است.cardano-centralization-concerns

لازم به ذکر است که کاردانو در ۲۴ ساعت گذشته، بخشی از کاهش اخیر قیمت خود را جبران کرد و در زمان نگارش این خبر، در محدوده ۰.۴۸۴ دلاری معامله می‌شود.

نهنگ‌های کاردانو همچنان در حال خرید

با وجود نگرانی‌های مربوط به متمرکز بودن بلاکچین و الگوی نزولی، به نظر می‌رسد نهنگ‌های کاردانو همچنان به آینده این ارز دیجیتال خوش‌بین بوده و در حال خرید ADA در طول اصلاح قیمت هستند.

برای مثال، آدرس‌هایی که ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون کاردانو (مشکی) و ۱۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد کاردانو (آبی) دارند، طی ۲۴ ساعت گذشته ذخایر خود را افزایش داده‌اند. این روند نشان می‌دهد که اکثر نهنگ‌ها معتقدند که قیمت این رمزارز علی‌رغم اصلاح موقت، در بلندمدت افزایش خواهد یافت.cardano-centralization-concerns

به طور کلی، در اواخر مارس، ذخایر گروه نهنگ‌های دارای ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون کاردانو، افزایش قابل‌توجهی داشت و پس از آن، با ثبات همراه بوده است. در همین حال، نهنگ‌های دارای ۱۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد کاردانو به طور پیوسته و به ویژه از اواسط مارس به بعد، دارایی‌های خود را افزایش داده‌اند.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.
منبع کوین تلگراف